+90 (850) 441 05 15

Muhasebe Programı Nasıl Seçilmelidir?

 Anasayfa / Blog / Muhasebe Programı Nasıl Seçilmelidir?
Muhasebe Programı Nasıl Seçilmelidir?


Muhasebe Programı Nasıl Seçilmelidir?


Muhasebe Programı Nasıl Seçilmelidir?

20.04.2018 12:00:00

Günümüzde en küçük işletmeden tutun da, en büyük kurumsal şirketlere kadar tüm kurumların muhasebesel işlerini kolaylaştırmak, düzenlemek, hata yapmamak ve ileride yaşanabilecek problemleri engellemek için bir muhasebe programına ihtiyacı vardır. Ancak, örnek verecek olursak bir şahıs işletmesi ile bir fabrikanın ya da tek bir muhasebeci ile çalışan bir şirketle, 8 - 10 kişilik finans departmanı olan bir şirketin muhasebe programı ihtiyacının aynı olduğunu söylemek mümkün değildir. İşte bu yazımızda sizlere işletmeniz için muhasebe programı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

İşletmenize En Uygun Muhasebe Programını Belirleyin

Muhasebe programı almadan önce ilk yapmanız gereken işletmenizin ihtiyaçlarını belirlemektir. Bu ihtiyaçları belirledikten sonra muhasebe programı satışı yapan kurumun sizin için önerdiği muhasebe paket programını inceleyin ve gerçekten ihtiyacınız olan program olup olmadığını değerlendirin. Ne ihtiyacınızdan fazla bir program için fazladan para ödeyin, ne de aldığınız program ihtiyacınızı karşılamadığı için kısa sürede yenilemek durumunda kalın.

Almayı Düşündüğünüz Muhasebe Programı Kullanıcı Dostu mu?

Tüm yazılımlarda olduğu gibi muhasebe programı alırken de dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri kullanıcı dostu olup olmadığıdır. Eğer aldığınız muhasebe paket programı kullanıcı dostu olmazsa personeliniz kullanmayı öğrenmekte zorlanacak, belki verilen eğitim yetersiz gelecek, neticede de işler yavaşlayacaktır. Ayrıca personelinizde görev değişikliği olması durumunda kullanıcı dostu bir yazılımda yeni gelen personele iş aktarımı yapılmasının daha kolay olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Satış Sonrası Servis Hizmeti

Muhasebe programı alırken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de programı aldığınız kurumunun satış sonrası servis hizmetinin kalitesidir. Maalesef muhasebe programı satan bazı kurumlar satışı gerçekleştirene kadar çok ilgili davranmakta ama satış gerçekleştikten sonra her hangi bir problem yaşadığınızda aynı ilgiyi göstermemektedir. Size tavsiyemiz satın aldığınız muhasebe programının hizmet sağlayıcısının bulunduğunuz bölgede servis hizmeti olup olmadığını araştırmanızdır. Eğer varsa, hizmet sağlayıcının bu bölgedeki referanslarından servis hizmetinin kalitesi hakkında bilgi almak faydalı olacaktır.

Muhasebe Programı Fiyatları

Son olarak yapılan tüm alışverişlerde olduğu gibi fiyat araştırması yapılmalı, ancak yazımızda bahsettiğimiz diğer tüm şartlar sağlandıktan sonra fiyat değerlendirilmelidir.

Bilnex ticari ve muhasebe programları ve özellikleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.