+90 (850) 441 05 15

E-Fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 Anasayfa / Blog / E-Fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler
E-Fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler


E-Fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler


E-Fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler

24.01.2019 04:52:48

E-Fatura

 

E-Fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilindiği gibi gerçekleştirilen ticari işlemi belgelendirmek ve zamanı geldiğinde kullanabilmek için fatura kesmek her şirket için bir zorunluluktur. Diğer taraftan kâğıt fatura kesildiğinde kesilen her fatura için biri müşteriye, biri şirkete, diğeri muhasebeciye olmak üzere 3 adet kâğıt kullanılmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından oluşturulan e-fatura sistemi ise, iş süreçlerini kolaylaştıran diğer özelliklerinin yanı sıra şirketlerdeki kâğıt israfının önlenmesi için önemli bir adım. (4 Ocak 1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 232’nci maddesi uyarınca fatura düzenlemek zorunda olan mükelleflere, 397 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde getirilen usul ve esaslar çerçevesinde e-fatura gönderme - alma izni verilmesi uygun görüldü.)

Peki E-Fatura Nedir?

E-fatura; standart formatı olan, değiştirilemez şekilde mühürlenmiş, satıcı ve alıcı arasında güvenlik, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan elektronik bir belgedir. E-fatura, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

E-Faturanın Faydaları Nelerdir?

Sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan elektronik fatura özünde dijitalleşen dünyanın bize sağladığı kolaylıklardan biridir. Bu kolaylıkları özetleyecek olursak;

  • Oldukça pratik bir arayüze sahip olan e-fatura sistemi ile faturalarınızı doğru, hızlı ve kolayca kesebilir; zaman tasarrufu ve operasyonel süreçlerde tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • E-faturalarınızı uzun yıllar güvenle saklayabilir, gerektiğinde ibraz edebilirsiniz.
  • Faturaların müşteriye her zaman elden teslim edilmediği bir gerçek. Faturaları bazen posta bazen de kargo ile farklı bir lokasyona göndermeniz gerekebilir. Bu da şirket için ekstra masraf demektir. Ancak e-faturada tek yapmanız gereken kestiğiniz faturayı yine aynı sistem üzerinden e-posta yoluyla müşteriye saniyeler içerisinde iletmektir. Böylece faturayı erken gören müşteriniz, ödeme işlemlerini de daha erken başlatacaktır.
  • Kâğıt tasarrufu sağlarsınız.
  • E-faturanın önemli avantajlarından biri de mekândan bağımsız olarak, fatura kesebilmenizdir. İstediğiniz her hangi bir yerden online olarak sisteme giriş yapabilir, fatura kesebilir ve faturalarınızı takip edebilirsiniz.
  • E-fatura ile müşterileriniz ve tedarikçilerinizle aranızdaki fatura kaynaklı uyuşmazlıklar kalkar ve daha kolay mutabakata varabilirsiniz.

E-Fatura ile Tasarruf Edin!

Yazımızın başında da belirtiğimiz gibi kâğıt faturalar 3 nüsha olarak kesilmektedir. Bu hem kâğıt hem de baskı maliyeti demektir. Üstelik çoğu zaman bu faturalar kargo ile yollanmaktadır. Bu da bir faturanın 7 - 8 TL’ye mâl olması demektir. Diğer taraftan keseceğiniz bir e-faturanın maliyeti 50 ile 80 kuruş arasında değişmektedir.

E-Faturaya Nasıl Geçilir?

Bu alanda tecrübeli olan kurumumuzla iletişime geçerek e-fatura sistemine dahil olabilirsiniz.