+90 (850) 441 05 15

E-Mutabakat Nedir, Ne İşe Yarar?

 Anasayfa / Blog / E-Mutabakat Nedir, Ne İşe Yarar?
E-Mutabakat Nedir, Ne İşe Yarar?


E-Mutabakat Nedir, Ne İşe Yarar?


E-Mutabakat Uygulamaları

16.11.2019 05:08:53

E-Mutabakat Nedir, Ne İşe Yarar?

E-Mutabakat Uygulamaları

 

E-mutabakat e-devlet süreciyle birlikte hayatımıza girmiş, kurumların mutabakat sürecini elektronik ortamda, çok daha hızlı, kolay, güvenli ve sorunsuz çözmelerine imkân sağlayan bir web uygulamasıdır. Ancak “e-mutabakat nedir” ve “e-mutabakat ne işe yarar” sorularının cevapları birçok kişinin zihninde henüz net değil. İşte bu sebeple biz de bu haftaki yazımızda sizlerle e-mutabakat sisteminin ayrıntılarını paylaşmak istedik.

Öncelikle bildiğiniz gibi birbiriyle iş ilişkisi olan işletmelerin her zaman alacak ve borç takibinin takip edilmesi ve mutabakat sağlanması gerekir. Bir başka deyişle iş ilişkisi içerisinde bulunan mükelleflerin Form BA ve Form BS verilerini vergi dairesine göndermeden önce bu verileri birbirleriyle paylaşmaları ve mutabakat yapmaları gerekir. İşte e-mutabakat uygulamasıyla da her kurum BA, BS, cari ekstre ve cari bakiye bilgilerini sisteme yükleyebilir, karşı taraftan gelen bilgilerle karşılaştırma yapabilir ve mutabakat işlemlerini hızlı, kolay ve sorunsuzca gerçekleştirebilir. Ayrıca işlemler KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ile gerçekleştirildiği için, taraflar yasal olarak da güvence altındadır. Diğer yandan e-mutabakat uygulamasını kullanan kurumların her ay sonu iş yaptıkları diğer kurumları tek tek arayarak mutabakat yapmaları gerekmez, mutabakatlarını elektronik ortamda hızlı bir şekilde yaparak hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edebilirler.

E-Mutabakat Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

  • E-mutabakat doğrudan muhatabınızın mail ve KEP adresine gittiği için veri güvenliği sağlanır.
  • Muhatabınız e-Mutabakat kullanıcısı olmasa bile e-postalarınızı otomatik yollayabilir, onay ve red yanıtlarını elektronik ortamda takip edebilirsiniz.
  • E-mutabakat uygulamasıyla 2 ekstreyi saniyeler içinde karşılaştırabilir ve aradaki farkları tespit edebilirsiniz. Böylece hız ve zaman kazanırsınız.
  • Dilerseniz cevap göndermeyenlere tek tuş ile tekrar gönderim yapabilirsiniz.
  • Mutabakatlarla ilgili uyuşmazlık olursa muhataplarınızın kolaylıkla ekstre yüklemesi ve karşılaştırma yapabilmesi sağlanır.
  • Gerçekleştirdiğiniz tüm mutabakatları uygulama üzerinden takip edebilir, ihtiyaç halinde geçmiş mutabakatlarınıza ulaşabilirsiniz.
  • Mesela Bilnex e-Mutabakat sisteminde dilerseniz verilerinizi kolayca Excel’e aktarabilir, ya da Excel’de hazırladığınız verileri sisteme aktarabilirsiniz.
  • İşlemler elektronik ortamda gerçekleştiği için kâğıt kullanımına ihtiyaç kalmaz;  telefon, kargo ve arşivleme gibi operasyonel giderlerden tasarruf sağlanır.