Bilnex Yazılım Ticari, Muhasebe, Market, Mağaza ve Mobil Programları

E-Mutabakat Nedir, Ne İşe Yarar?

E-Mutabakat Uygulamaları

E-mutabakat e-devlet süreciyle birlikte hayatımıza girmiş, kurumların mutabakat sürecini elektronik ortamda, çok daha hızlı, kolay, güvenli ve sorunsuz çözmelerine imkân sağlayan bir web uygulamasıdır. Ancak “e-mutabakat nedir” ve “e-mutabakat ne işe yarar” sorularının cevapları birçok kişinin zihninde henüz net değil. İşte bu sebeple biz de bu haftaki yazımızda sizlerle e-mutabakat sisteminin ayrıntılarını paylaşmak istedik.

Öncelikle bildiğiniz gibi birbiriyle iş ilişkisi olan işletmelerin her zaman alacak ve borç takibinin takip edilmesi ve mutabakat sağlanması gerekir. Bir başka deyişle iş ilişkisi içerisinde bulunan mükelleflerin Form BA ve Form BS verilerini vergi dairesine göndermeden önce bu verileri birbirleriyle paylaşmaları ve mutabakat yapmaları gerekir. İşte e-mutabakat uygulamasıyla da her kurum BA, BS, cari ekstre ve cari bakiye bilgilerini sisteme yükleyebilir, karşı taraftan gelen bilgilerle karşılaştırma yapabilir ve mutabakat işlemlerini hızlı, kolay ve sorunsuzca gerçekleştirebilir. Ayrıca işlemler KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ile gerçekleştirildiği için, taraflar yasal olarak da güvence altındadır. Diğer yandan e-mutabakat uygulamasını kullanan kurumların her ay sonu iş yaptıkları diğer kurumları tek tek arayarak mutabakat yapmaları gerekmez, mutabakatlarını elektronik ortamda hızlı bir şekilde yaparak hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edebilirler.

E-Mutabakat Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

  • E-mutabakat doğrudan muhatabınızın mail ve KEP adresine gittiği için veri güvenliği sağlanır.
  • Muhatabınız e-Mutabakat kullanıcısı olmasa bile e-postalarınızı otomatik yollayabilir, onay ve red yanıtlarını elektronik ortamda takip edebilirsiniz.
  • E-mutabakat uygulamasıyla 2 ekstreyi saniyeler içinde karşılaştırabilir ve aradaki farkları tespit edebilirsiniz. Böylece hız ve zaman kazanırsınız.
  • Dilerseniz cevap göndermeyenlere tek tuş ile tekrar gönderim yapabilirsiniz.
  • Mutabakatlarla ilgili uyuşmazlık olursa muhataplarınızın kolaylıkla ekstre yüklemesi ve karşılaştırma yapabilmesi sağlanır.
  • Gerçekleştirdiğiniz tüm mutabakatları uygulama üzerinden takip edebilir, ihtiyaç halinde geçmiş mutabakatlarınıza ulaşabilirsiniz.
  • Mesela Bilnex e-Mutabakat sisteminde dilerseniz verilerinizi kolayca Excel’e aktarabilir, ya da Excel’de hazırladığınız verileri sisteme aktarabilirsiniz.
  • İşlemler elektronik ortamda gerçekleştiği için kâğıt kullanımına ihtiyaç kalmaz;  telefon, kargo ve arşivleme gibi operasyonel giderlerden tasarruf sağlanır.

 

El Terminali Sayım Yönetimi Nedir?

10.5.2019 ,  El Terminali Sayım Yönetimi

Devamını Oku

E-Mutabakat Nedir, Ne İşe Yarar?

21.3.2019 ,  E-Mutabakat Uygulamaları

Devamını Oku

Üretim Yönetimi Programları ile Neler Yapabilirsiniz?

1.3.2019 ,  Üretim Yönetimi Programları

Devamını Oku

Oto Servis Programları

14.12.2018 ,  Oto Servis Programları

Devamını Oku

Yeni Ürünümüz: Bilnex Puan Takip Modülü

22.11.2018 ,  Bilnex Puan Takip Modülü

Devamını Oku

Offline Ticari Programlar Ne İşe Yarar?

12.09.2017 ,  Offline Ticari Programlar

Devamını Oku

Mobil Saha Satış Yönetimi Programları

31.08.2017 ,  Mobil Saha Satış Yönetimi

Devamını Oku

Ticari Programlar ve Muhasebe Programları Ne İşe Yarar?

29.08.2017 ,  Ticari Programlar ve Muhasebe Programları

Devamını Oku

Muhasebe Programı Nasıl Seçilmelidir?

26.08.2017 ,  Muhasebe Programları

Devamını Oku