+90 (850) 441 05 15

E-FATURA ve E-ARŞİV FATURA HAKKINDA SORULARINIZIN YANITLARI

 Anasayfa / Blog / E-FATURA ve E-ARŞİV FATURA HAKKINDA SORULARINIZIN YANITLARI
E-FATURA ve E-ARŞİV FATURA HAKKINDA SORULARINIZIN YANITLARI


E-FATURA ve E-ARŞİV FATURA HAKKINDA SORULARINIZIN YANITLARI


GİB'in yayımladığı tebliğlere göre; cirosu 10 milyon TL’yi geçenlerin 1 Ocak 2020 itibarıyla, 5 milyon TL’yi geçenlerinse 1 Temmuz 2020 itibarıyla e-fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır.

26.12.2019 03:48:45

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yayımladığı tebliğlere göre; cirosu 10 milyon TL’yi geçenlerin 1 Ocak 2020 itibarıyla, 5 milyon TL’yi geçenlerinse 1 Temmuz 2020 itibarıyla e-fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu bulunan vergi mükelleflerine, e-Arşiv Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu da getirilmiştir. Yapılan düzenlemeler her ne kadar kurumların fatura işlemlerini daha düzenli ve güvenli hâle getiriyorsa da, birçok kişinin zihninde tüm bu yeniliklerle ilgili soru işaretleri devam ediyor. Dolayısıyla bu yazımızda e-Faturanın ve e-Arşiv Faturanın ne olduğu ve hangi şartlarda zorunluluk olduğu üzerinde duracağız.

 

E-Fatura Nedir, Kimler İçin Zorunluluktur?

 

E-Fatura; e-fatura mükellefi olan şirketlerin, elektronik ortamda, birbirleriyle aralarında gönderip aldıkları fatura türüdür. E-faturalar uzun yıllar elektronik ortamda saklanır ve istendiğinde ibraz edilebilir. GİB, e-faturaların gönderilip alınmasını sağlayan gönderim merkezini bünyesinde tutar. E-fatura çözümü sunan şirketler de yine GİB’in belirlediği şartları sağlamak koşuluyla, GİB tarafından yetkilendirilir. GİB standartlarına uygun olarak tasarlanmış Bilnex E-Fatura çözümünü buradan inceleyebilirsiniz. 

Vergi mükelleflerinin e-Faturaya geçme zorunluluğu, 421 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bazı sektörler ve ciro limitleri için belirlenmiştir. Zorunluluğu sağlayan şartlarsa her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan tebliğlerle güncellenmektedir. GİB’in 19.10.2019’da 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımladığı 509 sıra numaralı tebliğe göre;

  1. Cirosu 5 milyon TL’yi geçen şirketlerin 1 Temmuz 2020 itibarıyla e-fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır. (Bir önceki tebliğe göre cirosu 10 milyon TL’yi geçenlerin 1 Ocak 2020’de geçiş yapmış olması gerekiyor.)
  2. E-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

Ayrıca isteyen her kurumun, fatura işlemlerini daha düzenli ve güvenilir hâle getirmek, aynı zamanda kâğıt tüketimini ve arşiv masraflarını azaltmak için e-faturaya geçmesi mümkündür.

 

Peki, E-Arşiv Fatura Nedir, Kimler İçin Zorunluluktur?

 

Öncelikle e-fatura kesme zorunluluğu olanların aynı zamanda e-arşiv fatura kesme zorunluluğu da olduğunu belirtelim. Tabii, zorunluluk olmadan da e-arşiv fatura hizmetinden yararlanmak mümkün. Ancak e-arşiv fatura kesebilmek için, e-fatura sistemine geçiş yapmak şart.

E-arşiv fatura, e-fatura sistemine dâhil olmayan şirketler veya son kullanıcılara elektronik ortamda fatura gönderilmesini sağlar. GİB’e de aylık olarak e-arşiv faturaların raporlaması yapılır. Genellikle bu hizmet, e-arşiv fatura hizmetini sağlayan çözüm ortağı tarafından yerine getirilir.

 

E-Belge Düzenleme Portalı Hakkında

 

Son olarak, e-arşiv fatura uygulamasına dâhil olmayan mükelleflerinse; vergi mükellefi olmayanlara -vergiler dâhil toplam tutarı 30 Bin TL’yi-, vergi mükellefi olanlara -vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi- geçen faturaları, e-arşiv fatura olarak Başkanlıkça sunulan e-belge düzenleme portalı üzerinden düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir.

 

E-fatura ve e-arşiv fatura hizmetinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.